Рискософия, страхование, культура
просмотров 332 ,

Бульба Т. Ризик-менеджмент Джек МаРизик менеджмент Джека Ма

Джек Ма — засновник і голова ради директорів Alibaba, до недавнього часу був найбагатшою людиною в Китаї. В даний час його стан оцінюється в 38,9 мільярда USD (2017). Ця людина належить до такої категорії людей, про яких кажуть «зробив себе сам».

Його способи досягнення цілей — неймовірна наполегливість і сила волі. Ця людина змогла здійснити справжню революцію в електронній комерції, а його компанія користується довірою у людей в усьому світі.

Джек Ма (справжнє ім’я — Ма Юнь) народився 15 жовтня 1964 року в місті Ханчжоу в південно-східному Китаї. Крім нього, в родині були ще двоє дітей — старший брат і молодша сестра. Їхнє дитинство припало на час ізоляції КНР від Заходу. Батьки були бідняками.

Ма був худощавим і в школі часто втручався в бійки. «Я не боявся супротивників, навіть якщо вони були більше мене», — згадує він в книзі Лю Шина і Марти Ейвері «Алібаба». Як і в інших хлопчаків, у Ма були свої захоплення. Він любив ловити цвіркунів і влаштовувати бої між ними. А по їх стрекотіння він навіть міг визначити вид і розмір цвіркуна.

Після того як в 1972 році президент США Річард Ніксон відвідав Хуанчжоу, рідне місто Ма став туристичною меккою. Підлітком Ма часто рано вранці вирушав в центральний готель міста і пропонував туристам безкоштовні екскурсії — з метою повчитися у них англійської. Прізвисько «Джек» йому дав один з тих туристів, з яким він потоваришував.

Без грошей і зв’язків у Ма був лише один спосіб вибитися в люди — отримати освіту. Після школи він вирішив вступати до інституту, але двічі провалював іспити. Після наполегливої ​​підготовки він, нарешті, зміг поступити в Педагогічний інститут Ханчжоу. У 1988 році він отримав диплом і почав шукати роботу.

Йому відмовляли у працевлаштуванні більше десяти разів, йому відмовили навіть у KFC, поки він не отримав посаду викладача англійської мови. Ма виявився природженим педагогом і полюбив цю роботу, незважаючи на те що в місцевому університеті він заробляв всього 12 доларів на місяць.

У нього не було досвіду роботи з комп’ютерами, не кажучи вже про програмування, до тих пір, поки Ма вперше зіткнувся з інтернетом під час поїздки в США в 1995 році. Він супроводжував в якості перекладача китайську бізнес-делегацію. Перший пошуковий запит, який він зробив, було слово «пиво», і він здивувався, коли в результатах пошуку не знайшлося пива китайського виробництва. Саме тоді він вирішив заснувати у себе на батьківщині інтернет-компанію.

Перші два починання Ма не принесли успіху. Але вже чотири роки по тому він збере у своїй квартирі компанію з 17 друзів і знайомих і переконає їх вкласти гроші в його проект онлайн-торговельного майданчика під назвою «Alibaba». Сайт надасть постачальникам можливість розміщувати пропозиції товарів, які покупець може придбати безпосередньо у постачальника.

Незабаром сервіс залучив учасників з усього світу. До жовтня 1999 компанія отримала інвестиції в розмірі $ 5 млн від банку Goldman Sachs і $ 20 млн — від SoftBank, японської телекомунікаційної компанії, що інвестує в технологічні проекти. У той час команда Alibaba складалася суцільно з непрофесіоналів. «Ми робили це, тому що були молоді і ніколи не здавалися», — розповідав Ма на одному із зібрань співробітників.

Почуття гумору ніколи не покидало його. У день, коли компанія перестала бути збитковою і принесла першу прибуток, Ма роздав співробітникам по флакончику різнобарвного аерозолю-серпантину і влаштував вечірку в офісі. А на початку 2000-х, коли компанія запускала проект Taobao (китайський аналог eBay), він під час перерв вчив співробітників стояти на руках, щоб підтримувати працездатність.

У 2005 році Yahoo інвестувала в Alibaba $ 1 млрд в обмін на 40% акцій компанії. Тоді Alibaba намагалася обійти eBay на території Китаю. Вкладення стало величезною удачею і для Yahoo, яка пізніше заробила близько $ 10 млрд в ході IPO Alibaba.

Ма склав із себе обов’язки генерального директора в 2013 році, залишившись головою ради директорів компанії. 19 вересня 2014 року Alibaba провела IPO. «Сьогодні ми придбали не гроші. Сьогодні ми придбали довіру людей », — заявив Ма в той день на телеканалі CNBC. Первинне розміщення c оцінкою компанії в $ 169 млрд стало найбільшим пропозицією в історії Нью-Йоркської фондової біржі. Це зробило Ма найбагатшою людиною в Китаї зі статком у $ 25 млрд.

У штаб-квартирі Alibaba в Ханчжоу з цієї нагоди влаштували грандіозне торжество для співробітників. Один з них в ході святкування навіть зробив своїй дівчині пропозицію.

Під час прес-конференції Ма закликав своїх співробітників використовувати придбане багатство, щоб стати «по-справжньому благородними, добрими і щасливими людьми, здатними на допомогу ближньому».

IPO перетворило Ма в людину більш ніж забезпечену, але він не став робити екстравагантні покупки, і як і раніше веде себе скромно. «Я не думаю, що він сильно змінився. Він залишився вірним собі », — заявляє один з друзів Ма в інтерв’ю USA Today. У нього звичайні хобі: любить читати і писати розповіді про кунг-фу, грати в покер, медитувати і займатися тайцзицюань — традиційної оздоровчою гімнастикою, яка відбувається з бойового мистецтва. Разом з актором Джетом Лі він пропагує заняття тайцзицюань, а у всіх поїздках його супроводжує особистий тренер.

Джек почав виступати на захист навколишнього середовища після того, як у родича його дружини виявили захворювання, викликане поганою екологією. Він є членом глобального ради піклувальників міжнародної некомерційної організації Nature Conservancy, і у вересні 2014 року виступав на сесії Глобальної ініціативи Фонду Білла Клінтона. Крім того, він виділив гроші на відведення понад 10 тисяч гектарів землі в Китаї під створення природного заповідника.

Ма намагається не афішувати своє сімейне життя. Зі своєю дружиною Чжан Ін він познайомився в кінці 80-х, коли працював в школі. «Він не красень, але він здатний на багато що, на що не здатні красені», — каже про нього Чжан. Вони виховують двох дітей — дочку і сина. Син навчається в Каліфорнійському університеті в Берклі, де Ма був свого часу слухачем курсу історії.

Він, однак, іноді не соромиться демонструвати своє багатство. Відомо, що в березні 2013 року для забезпечення його пересувань по світу компанія придбала за $ 49,7 млн ​​літак бізнес-класу Gulfstream G550.

Компанія також проводить щорічні шоу талантів, на яких сам Ма виступає в якості ведучого. На урочистості з нагоди ювілею компанії він в образі панк-рокера виступав напередоднi 20-тисячною аудиторією своїх співробітників.

Відповідно до корпоративної легенди назва «Алібаба» Ма придумав, сидячи в кав’ярні в Сан-Франциско. Певною арабської казці «Алі-Баба і сорок розбійників» чарівне слово могло відкривати вхід до печери зі скарбами. Компанія Джека Ма теж по-своєму допомагає малому та середньому бізнесу по всьому світу набути добробут.

Біографія Ма — це історія «з грязі в князі». Довгий шлях від відмов і невдач змінився успіхом і всесвітній славі. Але незважаючи на своє багатство, він продовжує залишатися простою людиною.

banner ad

Поддержка Яндекс.Метрика © Страховой клуб КНЕУ